U današnje vrijeme konzumerizma dok smo svi opsjednuti praćenjem trendova i kupnjom novih stvari koje nam realno ne trebaju, u isto vrijeme moramo se riješiti stvari koje već imamo. U svijetu se svake godine proizvede dvije milijarde tona otpada koje se sigurno može značajno smanjiti. Umjesto bacanja neželjenih stvari na otpad i dodatnog onečišćenja našeg planeta, razmjena neželjenih stvari za one željene čini se puno boljom opcijom.
Uzmimo za primjer odjeću. Modna industrija proizvodi čak 20% od ukupnog svjetskog otpada, dok prosječan čovjek nosi samo 20% onoga što ima u ormaru. Složiti ćemo se da je nerazmjer poprilično velik. Tijekom 2016. godine, rabljeni artikli kupljeni na Swap.com (platforma koja se bavi prodajom rabljenih stvari) spašeno je otprilike 86 000 tona CO2 od ispuštanja u atmosferu, što je ekvivalent 18.000 automobila maknutih s ceste tijekom godine.
Tehnološka industrija je, također, jedan od glavnih zagađivača. Gotovo svi pametni telefoni zahtijevaju za proizvodnju čak 16 od 17 rijetkih metala. Riječ je o tvarima poput neodimija i terbija koje zapravo i nisu tako rijetke no raštrkane su u malim koncentracijama diljem planeta, što njihovu eksploataciju čini skupom dok je iskopavanje zlata koje se također koristi za proizvodnju pametnih telefona jedan od glavnih razloga krčenja Amazone. Osim toga, proces ekstrakcije stvara otpad od žive i cijanida koji onečišćuje riječne sustave i pitku vodu. Ova vrsta industrijske aktivnosti je globalni problem koji utječe na ljude i ekosustave.
U svakom slučaju, korištenje vašeg starog pametnog telefona čak tri godine umjesto dvije može značajno utjecati na vaš vlastiti ugljični otisak, jednostavno zato što nitko ne mora iskapati rijetke materijale za telefon koji već posjedujete. Kupnja novog pametnog telefona troši jednako energije kao i korištenje vašeg starog telefona cijelo desetljeće. Slično kao što je kupnja rabljenog automobila na benzin zapravo bolja za okoliš od kupnje novog Priusa ili Tesle.
Imajući sve navedeno na umu ovo su samo neki od benefita razmjene stvari:
– smanjuju se emisije stakleničkih plinova koji doprinose klimatskim promjenama,
– štednja energije,
– smanjuje se količina otpada koji će se morati reciklirati ili poslati na odlagališta i spalionice,
– smanjuje se eksploatacija sirovina za proizvodnju,
– štedi novac.
Stoga sačuvajte naš lijepi planet i Djorajte se! 🙂